Content Management Powered by CuteNews
Misija Republike Srbije pri Evropskoj uniji
| |     français | english  
Naslovna
Selaković: Politički ekstremizam Albanaca na KiM sve jači

Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković upozorio je, na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, da politički ekstremizam među Albancima na KiM ne gubi na snazi, već da naprotiv, postaje sve jači.

Selaković je, na sednici na kojoj je razmatran Izveštaj generalnog sekretara UN o radu UNMIK-a, podsetio da obaveza formiranja Zajednice srpskih opština nije ispunjena već 2.917 dana i da se zapravo, 19. aprila navršava punih osam godina otkako je postignut dogovor u Briselu, a da Priština i dalje odbija da ispuni svoju obavezu i omogući formiranje ZSO.

Ministar je podsetio i da je sadašnji predsednik vlade privremenih institucija samouprave u Prištini više puta pretio ujedinjenjem samoproglašenog Kosova i Albanije, kao i da mu je dijalog sa Beogradom nisko na listi prioriteta.

Kako je ukazao, krajnje je vreme da albanski lideri u Prištini pokažu odgovornost u ispunjavanju preuzetih obaveza, ali i iskrenu posvećenost postizanju kompromisnog rešenja i izgradnji međusobnog poverenja.

„Srbija je odlučna i neće odustati od iznalaženja kompromisnog rešenja, koje će biti održivo i za buduće generacije. Rad na izgradnji poverenja i insistiranje na pozitivnim političkim agendama je jedini način za izgradnju trajnog mira i stabilnosti u našem regionu“, zaključio je Selaković.

Trajan mir i stabilnost, prema njegovim rečima, mogu biti ostvareni samo ukoliko niko od učesnika u dijalogu ne bude nastupao sa maksimalističkim zahtevima i insistirao na potpunom poniženju onog drugog.

Kako je istakao, srpski i albanski narod, kao dva najbrojnija naroda na Zapadnom Balkanu, treba da pronađu način da dođu do pomirenja i osnova za saradnju, kako na planu ekonomije, tako i u ostvarivanju zajedničkih perspektiva za članstvo u Evropskoj uniji.  

„Beograd je učinio iskrene iskorake u tom smeru, tako što je jedan od inicijatora ideje o relaksiranju protoka ljudi, robe, kapitala i usluga, popularno nazvane mini šengen“, istakao je ministar.

Ukazujući da je Srbija nebrojeno puta pokazala da je opredeljena za dijalog kao jedino sredstvo za mirno, političko rešavanje problema na Kosovu i Metohiji, Selaković je istakao da su nedavni izbori u Pokrajini potvrdili da politički ekstremizam među Albancima ne gubi na snazi, već da jača, što se moglo videti tokom nedavnog predizbornog procesa.

Ministar je ukazao da su politički pritisci na Srbe nastavljeni i nakon okončanja izbornog procesa, jer im je uskraćena pravična zastupljenost u privremenim institucijama odlukom nove takozvane vlade u Prištini da srpskoj zajednici dodeli samo jedno ministarstvo.

„Posebno ugrožena kategorija su Srbi povratnici koji svakodnevno žive u strahu od napada. Podsećam vas da je južna srpska pokrajina i dalje oblast sa najmanjom stopom povratka raseljenih na svetu”, rekao je ministar i istakao da se samo prošle godine u našoj južnoj pokrajini dogodilo više od 80 napada i incidenata čije su mete bili Srbi, njihova imovina i verski objekti.

Posebno zabrinjavajuće za srpski narod na KiM, napomenuo je Selaković, jeste što je u proteklom periodu, a posebno tokom marta ove godine, došlo do učestalih fizičkih napada na objekte Srpske pravoslavne crkve.

„Upečatljiv primer odnosa nepoštovanja prema srpskim kulturnim i verskim spomenicima u Pokrajini, čiju je izuzetnu univerzalnu vrednost potvrdio Unesko stavljanjem na Listu svetske baštine, jeste i slučaj manastira Visoki Dečani“, istakao je ministar.

Takođe, šef srpske diplomatije zabrinjavajućim je ocenio i upad inspektora i policajaca u Dom zdravlja u Štrpcu januara ove godine i pretres s namerom da se pronađu vakcine protiv Kovida-19 iz centralne Srbije.

„Iako to smatramo upadom u zdravstvene institucije, naša reakcija je i ovog puta bila uzdržana. Nismo želeli da svojim odlukama izazivamo eskalaciju i da politizujemo aktivnosti koje su usmerene isključivo na zaštitu javnog zdravlja. Organizovali smo vakcinaciju građana sa KiM na tri punkta u centralnoj Srbiji i time jasno pokazali da je za nas život ljudi na prvom mestu“, naglasio je ministar.

Ministar Selaković poručio da Srbija visoko uvažava aktivnosti misije UNMIK na KiM i da se zalaže za njen što delotvorniji rad u nesmanjenom obimu, s ciljem izgradnje i očuvanja bezbednosti u Pokrajini.

Selaković je naveo da međunarodne misije na KiM – UNMIK, Kfor, Euleks i OMIK pod okriljem UN i u skladu sa Rezolucijom 1244, imaju ključnu ulogu u očuvanju mira i zaštiti stanovništva.

„Podržavamo i uvažavamo njihovo angažovanje i napore koje ulažu u oviru svojih mandata, u zajedničkom cilju stvaranja uslova za miran i bezbedan suživot stanovnika Kosova i Metohije. Srpsko i drugo nealbansko stanovništvo na KiM ima najviše poverenje u međunarodno prisustvo i smatra ga garantom bezbednosti i branom od samovolje privremenih insitucija u Prištini“, naglasio je ministar.

To, kako je ukazao, potvrđuje da međunarodne misije moraju ostati angažovane u nesmanjenom obimu kako bi dosledno sprovodile Rezoluciju SBUN 1244.

Selaković je dodatno istakao važnost međunarodnih snaga Kfora i ukazao da svaki jednostrani pokušaj da se nekom drugom dodeli, ili da neko preuzme deo mandata i obaveza Kfora - predstavlja kršenje Rezolucije SBUN 1244.

Takođe, ministar je napomenuo da je neprihvatljivo donošenje jednostranih odluka o formiranju prištinskog „Ministarstva odbrane“ i otpočinjanju procesa transformacije, tzv. „Kosovskih bezbednosnih snaga“ u tzv. „Vojsku Kosova“.

Ministar Selaković je na početku obraćanja uložio protest zbog zloupotrebe video formata sednice od strane predstavnice Prištine, iza koje je bila istaknuta zastava samoproglašenog „Kosova“, što je učinio i predstavnik Rusije.

U nastavku, integralna verzija govora ministra spoljnih poslova Nikole Selakovića:

Poštovani predsedniče Saveta bezbednosti,

Poštovani specijalni predstavniče,

Uvaženi članovi Saveta bezbednosti,

Na početku, želim da uložim protest zbog zloupotrebe video formata ove sednice od strane predstavnika Prištine za isticanje simbola tzv. državnosti Kosova. Uprkos tome što su predstavnici Prištine u više navrata bili upozoreni, na prethodnoj sednici i od strane predsednika Saveta bezbednosti, da su ovakve zloupotrebe sednica Saveta bezbednosti apsolutno neprihvatljive i da predstavljaju flagrantno kršenje pravila SB o učešću predstavnika PIS u Prištini, na osnovu člana 39 Pravila procedure SB UN, ponovo se suočavamo sa njihovim besprizornim nepoštovanjem pravila ovog uvaženog tela.  Dozvolite da ponovim naš poziv da se preduzmu neophodni koraci kako bi se sprečile ovakve zloupotrebe.

Izuzetno mi je zadovoljstvo što se obraćam ovom cenjenom telu na sednici posvećenoj radu Misije Ujedinjenih nacija na Kosovu i Metohiji. Na početku želim da zahvalim generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Guterešu i specijalnom predstavniku generalnog sekretara i šefu UNMIK Taninu na podnetom izveštaju i naporima koji se ulažu u primenu mandata UNMIK, kao i članovima Saveta bezbednosti na kontinuiranoj pažnji koju posvećuju pitanju Kosova i Metohije. Republika Srbija visoko uvažava aktivnosti Misije Ujedinjenih nacija na Kosovu i Metohiji i zalaže se za njen što delotvorniji rad u nesmanjenom obimu, s ciljem izgradnje i očuvanja bezbednosti u Pokrajini.

Gospodine predsedniče,

U proteklom periodu suočeni smo sa političkom nestabilnošću na Kosovu i Metohiji. Nedavno smo imali izbore u Pokrajini koji su nažalost potvrdili da politički ekstremizam među Albancima ne gubi na snazi, već naprotiv, postaje sve jači. Bili smo svedoci takmičenja među albanskim političkim liderima u tome koji je bolji način da se isprovocira incident u srpskim sredinama, kako bi se dobili dodatni politički poeni albanskog biračkog tela. Pod izgovorom izmena biračkog spiska velikom broju Srba na Kosovu i Metohiji uskraćeno je jedno od osnovnih političkih prava - mogućnost da biraju svoje političke predstavnike. Od približno 140.000 građana Kosova i Metohije koji su izbrisani sa biračkog spiska tokom poslednjeg izbornog procesa, 85% njih su Srbi.

Uprkos brojnim izazovima i problemima, srpski narod na Kosovu i Metohiji je visokom izlaznošću i ubedljivom pobedom Srpske liste, koja je osvojila svih deset poslaničkih mesta opredeljenih za srpske predstavnike, pokazao da ga ništa ne može sprečiti da odlučno stane u odbranu svog položaja. Politički pritisci na Srbe nastavljeni su i nakon okončanja izbornog procesa, jer je Srbima uskraćena pravična zastupljenost u privremenim institucijama odlukom nove takozvane vlade u Prištini da srpskoj zajednici dodeli samo jedno ministarstvo.

Poštovani članovi Saveta bezbednosti,

Nažalost, nismo samo tokom izbornih aktivnosti bili svedoci nerazumne antisrpske politike privremenih institucija u Prištini. Ona ide toliko daleko da su u januaru ove godine inspektori i policajaci iz Prištine upali u Dom zdravlja u Štrpcu, na jugu Kosova i Metohije i izvršili pretres s namerom da pronađu vakcine protiv Kovida-19 iz centralne Srbije, koje nisu pronašli. To je učinjeno uz demonstraciju sile, pretnje hapšenjem direktoru Doma zdravlja, medicinskom osoblju i lekarima. U trenutku kada se ceo svet bori protiv pandemije i kada su vakcine jedino sredstvo da se stane na put izazovu, a Srbija pokazuje podršku i solidarnost doniranjem vakcina i medicinske opreme svima u regionu kojima su one neophodne, Priština želi da uništi vakcine samo zato što su iz centralne Srbije. Dok se čitav svet zahvaljuje lekarima, koji su podneli velike i herojske žrtve u borbi protiv virusa, privremene institucije u Prištini napadaju srpske lekare zbog toga što rade svoj posao.

Iako smatramo da su upadi u zdravstvene institucije, naša reakcija je i ovog puta bila uzdržana. Nismo želeli da svojim odlukama izazivamo eskalaciju i da politizujemo aktivnosti koje su usmerene isključivo na zaštitu javnog zdravlja. Organizovali smo vakcinaciju građana sa Kosova i Metohije na tri punkta u centralnoj Srbiji i time jasno pokazali da je za nas život ljudi na prvom mestu. Srbija je i dalje spremna da pomogne svima kojima je pomoć neophodna i apelujemo na razum i odgovornost, posebno u ovako teškim vremenima.

Gospodine predsedniče,

Napadi usmereni na Srbe i njihovu imovinu su sve brojniji. Samo prošle godine u našoj južnoj pokrajini dogodilo se više od 80 napada i incidenata čije su mete bili Srbi, njihova imovina i verski objekti. Prema podacima Misije OEBS na Kosovu i Metohiji u drugoj polovini prošle godine broj incidenata povećan je za više od 30% u odnosu na 2019. godinu. Zato se ne možemo složiti sa ocenom da je „bezbednosna situacija na Kosovu stabilna, sa nekoliko incidenata čija su meta bile nevećinske zajednice“. Prošlog vikenda se, recimo, dogodio ničim izazvan fizički napad grupe Albanaca na dva srpska mladića u severnom delu Kosovske Mitrovice.        

Posebno ugrožena kategorija su Srbi povratnici koji svakodnevno žive u strahu od napada. Činjenica da je jedna povratnička porodica sedam puta bila meta napada, jasno pokazuje koliko su oni koji ne žele Srbe na Kosovu i Metohiji uporni u zastrašivanju i proterivanju ionako malog broja povratnika. U Prištini apsolutno ne postoji ni tračak političke volje da se 212.995 raseljenih Srba koji 22 godine žive van Kosova i Metohije vrate u svoje domove. Od 1999. godine stopa održivog povratka interno raseljenih lica na Kosovu i Metohiji je samo 1.9%, što prema podacima UN zvanično predstavlja najmanji procenat povratka prognanog stanovništva nakon nekog konflikta bilo gde u svetu.   

Istovremeno, dok hapse interno raseljena lica, prištinske vlasti vrše najsnažnije pritiske na Specijalizovana veća u Hagu. Cilj je potpuno onemogućavanje daljeg procesuiranja niza slučajeva protiv pripadnika terorističke OVK za teške zločine počinjene tokom sukoba na Kosovu i Metohiji, kako prema Srbima, tako i prema pripadnicima drugih nacionalnosti. Nedavno je i predsednica Specijalizovanih veća Trendafilova upozorila da će, ukoliko se pritisci nastave, to imati vrlo dramatične posledice po procese koji se vode. Predsednica Trendafilova kao veoma problematičnu pojavu izdvaja i zastrašivanje svedoka, koji su ključni za uspešno vođenje postupaka i donošenje odgovarajuće presude.

Iako se predugo čekalo sa podizanjem optužnica, smatramo pohvalnim to što su konačno preduzeti napori da se kazne brojni teški zločini počinjeni tokom ratnih sukoba pre nešto više od dve decenije, ali i po dolasku međunarodnih snaga na Kosovo i Metohiju. Do danas, recimo, niko nije odgovarao za ubistva i otmice 17 novinara, što je u ovom trenutku najveći broj nerešenih slučajeva ubijenih i kidnapovanih novinara u Evropi. Takođe, nisu se pred licem pravde našli počinioci nijednog od masovnih zločina počinjenih nad srpskim civilima posle 1999. godine. Podsetiću vas na samo nekoliko njih: u selu Staro Gracko ubijeno je 14 srpskih žetelaca, u napadu na autobus „Niš ekspresa“ u Livadicama kod Podujeva poginulo je 12 i ranjeno 43 raseljenih Srba, a u Goraždevcu kod Peći nepoznate osobe su iz automatskog oružja pucale na decu koja su se kupala u reci Bistrici. Tada je ubijeno dvoje srpske dece, a četvoro je teško ranjeno.         

Očekujemo nastavak podrške misije Euleks Specijalizovanim većima i Specijalizovanom tužilaštvu, kao i njeno dodatno angažovanje u oblasti vladavine prava. Posebnu pažnju treba posvetiti zaštiti svedoka, kao i utvrđivanju sudbine nestalih lica.

Međunarodne misije na Kosovu i Metohiji – UNMIK, Kfor, Euleks i OMIK, koje pod okriljem Ujedinjenih nacija i u skladu sa Rezolucijom 1244 (1999), čine sastavni deo međunarodnog civilnog i bezbednosnog prisustva u našoj južnoj pokrajini imaju ključnu ulogu i izuzetan doprinos očuvanju mira i zaštiti stanovništva. Podržavamo i uvažavamo njihovo angažovanje i napore koje ulažu u oviru svojih mandata, u zajedničkom cilju stvaranja uslova za miran i bezbedan suživot stanovnika Kosova i Metohije. Srpsko i drugo nealbansko stanovništvo na Kosovu i Metohiji ima najviše poverenje u međunarodno prisustvo i smatra ga garantom bezbednosti i branom od samovolje privremenih insitucija u Prištini. To dodatno potvrđuje da međunarodne misije moraju ostati angažovane u nesmanjenom obimu kako bi dosledno sprovodile Rezoluciju SBUN 1244.

Želim dodatno da istaknem važnost međunarodnih snaga Kfor i ukažem da svaki jednostrani pokušaj da se nekom drugom dodeli, ili da neko preuzme deo mandata i obaveza Kfora predstavlja kršenje Rezolucije SBUN 1244 i potencijalni je izvor nestabilnosti i tenzija. Podsetiću vas da Priština, protivno međunarodnom pravu, uz potpuno ignorisanje interesa i stavova srpske zajednice u Pokrajini, ne odustaje od planova da na prostoru Kosova i Metohije instalira novog bezbednosnog aktera. Neprihvatljivo je donošnje jednostranih odluka o formiranju „Ministarstva odbrane“ i otpočinjanju procesa transformacije, tzv. „Kosovskih bezbednosnih snaga“ (KBS) u tzv. „Vojsku Kosova“. Želim ponovo da istaknem da ovakvi jednostrani potezi Prištine predstavljaju grubo kršenje Rezolucije SBUN 1244 i Vojno-tehničkog sporazuma, po kojima isključivo Međunarodne bezbednosne snage, odnosno Kfor, imaju mandat za sve vojne aspekte bezbednosti na prostoru Kosova i Metohije.        

U tom smislu dodatni razlog za zabrinutost izaziva i najava izgradnje najveće baze „Kosovskih bezbednosnih snaga“ u južnom delu Kosovske Mitrovice, što Srbi na severu Kosova i Metohije doživljavaju kao najotvoreniju provokaciju i pretnju njihovoj fizičkoj bezbednosti.

Poštovane članice Saveta bezbednosti,

Za srpski narod na Kosovu i Metohiji je posebno zabrinjavajuće što je u proteklom periodu, a posebno tokom marta ove godine, došlo do učestalih fizičkih napada na objekte Srpske pravoslavne crkve. Samo u toku dve nedelje čak sedam pravoslavnih objekata u Pokrajini našlo se na meti vandala i to u trenutku kada se svi prisećamo martovskog pogroma iz 2004. godine nad Srbima i srpskim svetinjama na Kosovu i Metohiji. Ponižavajuće je stanje u kojem se nalazi srpska kulturna i duhovna baština na prostoru Kosova i Metohije, uključujući i četiri spomenika koji su uvršteni na Listu svetske baštine Uneska (Visoki Dečani, Bogorodica Ljeviška, Gračanica i Pećka Patrijaršija). Sveštenicima i monaškim zajednicama se nameću brojne administrativne i tehničke barijere, čime se otežava, pa čak i onemogućava njihov opstanak na crkvenim imanjima.

Upečatljiv primer odnosa nepoštovanja prema srpskim kulturnim i verskim spomenicima u Pokrajini, čiju je izuzetnu univerzalnu vrednost potvrdio Unesko stavljanjem na Listu svetske baštine, jeste i slučaj manastira Visoki Dečani.

Cenjene članice Saveta bezbednosti,     

Sasvim je jasna nervoza Prištine, jer projekat takozvane nezavisnosti danas ne priznaje više od polovine članica Ujedinjenih nacija, uključujući i pet članica Evropske unije. Međutim, krajnje je vreme da albanski lideri u Prištini pokažu odgovornost u ispunjavanju preuzetih obaveza, ali i iskrenu posvećenost postizanju kompromisnog rešenja i izgradnji međusobnog poverenja. Upravo je nedostatak poverenja jedan od osnovnih problema u dijalogu Beograda i Prištine. Dogovor se ne postiže zapaljivom retorikom i provokacijama, kao što su najave o ujedinjenju i stvaranju velike Albanije ili o planovima izgradnje najveće baze tzv. Kosovskih bezbednosnih snaga na severu Pokrajine.

Podsetiću da je sadašnji predsednik vlade privremenih institucija samouprave u Prištini u prošlosti više puta pretio ujedinjenjem samoproglašenog Kosova i Albanije. Član njegove stranke je prošlog vikenda javno poručio da će se samoproglašeno Kosovo i Albanija ujediniti, citiram, „puškom i barutom ili referendumskim kutijama“.

Ne moram da objašnjavam zašto ovakve opasne ideje predstavljaju direktnu pretnju miru i stabilnosti. Njima se krši Rezolucija 1244, kontinuirano destabilizuje ne samo naša južna pokrajina, već i čitav region, a ni u čemu ne doprinose procesu dijaloga, već ga iznova onemogućavaju.

Nebrojeno puta smo pokazali da smo opredeljeni za dijalog kao jedino sredstvo za mirno, političko rešavanje problema na Kosovu i Metohiji. I danas, nakon višegodišnjih pregovora, ali i neispunjavanja dogovorenog i stalnih jednostranih poteza i provokacija od strane privremenih institucija u Prištini, mi smo i dalje spremni da sednemo za sto i razgovaramo.

Spremni smo za dijalog, ali ne i za ucene i pretnje, a posebno ne za ultimatume koje je i nedavno izneo predsednik vlade privremenih institucija samouprave u Prištini. Podsetiću vas na njegove izjave da će dijalog biti nisko na listi prioriteta vlasti u Prištini. Zapanjujuće je kako Priština ultimatume, koji u potpunosti podrivaju svaku šansu za dijalog, na šta je ukazala i Evropska unija, naziva „principima“ i kako uporno insistira na tome da Beograd prizna jednostrano proglašenu nezavisnost „Kosova“, nakon čega bi, smatraju oni, sve ostalo bilo rešeno. U čemu je onda svrha dijaloga ako se samo očekuje da Beograd prizna tzv. Kosovo? Da li dijalog znači da jedna strana treba da odustane od svega, a druga da dobije sve? I da li dijalog, po mišljenju Prištine, pretpostavlja da se ne ispunjava ono što je dogovoreno?        

Podsetiću vas da Priština i dalje odbija da ispuni svoje obaveze iz do sada postignutih sporazuma i ne pristaje da se o njihovoj primeni razgovara u okviru dijaloga. A situacija je vrlo jednostavna - u aprilu 2013. godine potpisan je prvi sporazum u Briselu koji je predviđao četiri obaveze: jednu za Prištinu i tri za Beograd. Beograd je ispunio sve obaveze, dok je jedina obaveza koju su imale privremene institucije u Prištini - formiranje Zajednice srpskih opština - nije ispunjena već 2.917 dana. Zapravo, 19. aprila se navršava punih osam godina otkako je postignut dogovor u Briselu, a Priština odbija da ispuni obavezu formiranja Zajednice srpskih opština.

Poštovani gospodine predsedniče,

Bez obzira na obeshrabrujuće poruke iz Prištine i činjenicu da dijalog traje već dugi niz godina, Srbija je odlučna i neće odustati od iznalaženja kompromisnog rešenja, koje će biti održivo i za buduće generacije. Trajan mir i stabilnost mogu biti ostvareni samo ukoliko niko od učesnika u dijalogu ne bude nastupao sa maksimalističkim zahtevima i insistirao na potpunom poniženju onog drugog. Srpski i albanski narod, kao dva najbrojnija naroda na Zapadnom Balkanu, treba da pronađu način da dođu do pomirenja i osnova za saradnju, kako na planu ekonomije, tako i u ostvarivanju zajedničkih perspektiva za članstvo u Evropskoj uniji.  

Beograd je učinio iskrene iskorake u tom smeru, tako što je jedan od inicijatora ideje o relaksiranju protoka ljudi, robe, kapitala i usluga, popularno nazvane „mini šengen“.

Što se Srbije tiče, uvereni smo da je rad na izgradnji poverenja i insistiranje na pozitivnim političkim agendama jedini način za izgradnju trajnog mira i stabilnosti u našem regionu. Žitelji Kosova i Metohije, bilo koje nacionalnosti, bilo da su Srbi ili Albanci, ne zaslužuju ništa manje od toga.

Hvala na pažnji.

13. april 2021. godine


Verzija za štampu
Vesti
Састанак Пододбора за унутрашње тржиште и конкуренцију ЕУ – Србија, 5. март 2024. године
Састанак Пододбора за истраживање, иновације, информационо друштво и социјалну политику ЕУ – Србија, 7. фебруар 2024. године
Посета студената Центра за Пан-европске студије из Немачке, 2. фебруар 2024. године
Selaković na ministarskom sastanku učesnica "Berlinskog procesa"
Sastanak sa ambasadorima zemalja Kvinte i EU
Govor ministra spoljnih poslova Nikole Selakovića na sednici SB UN povodom izveštaja o radu UNMIK
Sastanak sa šefom Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji
Nastavak pomoći EU za podizanje kapaciteta za sprečavanje migracija
Sastanak sa potpredsednikom Evropske komisije
Predsednik Vučić na Samitu u Pragu
Sastanak sa šefom Delegacije EU u Srbiji
Srbija ostaje opredeljena evropskom putu i njenim vrednostima
Sastanak sa izvestiocem Evropskog parlamenta za Srbiju i članom Delegacije Odbora Evropskog parlamenta za stabilizaciju i pridruživanje Evropskoj uniji
Selaković: Intenzivna diplomatska aktivnost u Njujorku, afirmisali smo našu politiku
Obraćanje predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića na generalnoj debati 77. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija
Srbija posvećena reformama u oblasti vladavine prava
Punopravno članstvo Srbije u EU ostaje spoljnopolitički prioritet
Predsednik Vučić predsedavao Samitom u okviru inicijative Otvoreni Balkan
Obraćanje predsednika Vučića nakon sastanka sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana
Predsednik Vučić na Samitu EU – Zapadni Balkan
Predsednik Vučić učestvovao na GLOBSEC 2022 Forumu
Predsednik Vučić položio zakletvu
Predsednik Vučić i evropski komesar Varhelji obišli radove na izgradnji Univerzitetske dečije klinike „Tiršova 2“
Sastanak sa poslanicom Evropskog parlamenta Violom fon Kramon
Predsednik Vučić na godišnjem sastanku Svetskog ekonomskog foruma
Dodatno angažovanje na povećanju energetske bezbednosti Srbije
Poseta predsednika Evropskog saveta
Selaković: Srbija čvrsto ostaje na poziciji poštovanja međunarodnog prava
Selaković razgovarao sa Oliverom Varhejijem
Selaković: Srbija aktivno uključena u suzbijanje terorizma, radikalizma i ekstremizma
EU najvažniji politički i trgovinski partner Srbije
Cilj Srbije što brže članstvo u Evropskoj uniji
Sastanak sa specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana
Čestitka visokog predstavnika Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost
Selaković razgovarao sa šefom Delegacije EU i ambasadorima država članica EU
Prijavljivanje za glasanje u inostranstvu do 12. marta
Predsednik Vučić uručio odlikovanja povodom Dana državnosti
Republika Srbija 15. februara obeležava Sretenje - Dan državnosti.
Telefonski razgovor sa predsednikom Evropskog saveta
Beograd dobija Centar za četvrtu industrijsku revoluciju
Naša zemlja očekuje punu implementaciju Briselskog sporazuma
Selaković sa Eskobarom i Lajčakom o regionalnim pitanjima i dijalogu Beograda i Prištine
Sastanak sa zamenikom pomoćnika američkog državnog sekretara i sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana
Premijerka razgovarala sa posrednicima u međustranačkom dijalogu
Sastanak sa posrednicima Evropskog parlamenta u međustranačkom dijalogu
Beograd i Brisel posvećeni EU perspektivi Srbije
Veliki korak u nastavku evropskih integracija Srbije
Građani Srbije razumeli važnost promena koje vode ka nezavisnijem i efikasnijem pravosuđu
Počinje realizacija projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji”
Brnabić uputila saučešće povodom smrti predsednika EP
Srbija učinila velike pomake u oblasti vladavine prava
Predsednik Vučić na sastanku u okviru regionalne inicijative za saradnju "Otvoreni Balkan"
Otvaranje Klastera 4 važna prekretnica za Srbiju
REFERENDUM: GLASANJE U INOSTRANSTVU
Selaković razgovarao sa Žiofreom i ambasadorima EU
Selaković: Intenzivan dijalog sa visokim zvaničnicima EU
Selaković: Važno je da je proces proširenja ostane visoko na agendi EU
Selaković: Reforme i regionalna saradnja za bolju budućnost
Srbija očekuje podršku za otvaranje klastera do kraja godine
Važna uloga Uneska za očuvanje srpske baštine na Kosmetu
Zajednička izjava učesnika današnjeg sastanka inicijative Otvoreni Balkan: „Budućnost proširenja – pogled iz regiona“
Obraćanje predsednika Republike Srbije na konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP26 održanoj u Glazgovu
Kontinuirana komunikacija Srbije sa EU o daljim reformama
U Izveštaju Evropske komisije konstatovan napredak Srbije
Selaković pred SBUN: Dijalog i primena postignutih dogovora jedini pravi put za rešavanje otvorenih pitanja
Izlozba slika slovackih naivaca u zgradi Evropske komisije u Briselu
Sastanak na visokom nivou posvećen obeležavanju 60. godišnjice Pokreta nesvrstanih zemalja
Predsednik Vučić u poseti Republici Sloveniji
Predsednik Vučić prisustvovao ceremoniji obeležavanja početka radova na modernizaciji i rehabilitaciji pruge Niš-Brestovac
Sastanak predsednika Vučića sa ambasadorima zemalja Kvinte
Telefonski razgovor predsednika Vučića sa Visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost
Telefonski razgovor predsednika Vučića sa generalnim sekretarom NATO
Selaković u Njujorku sa 28 šefova diplomatije o ekonomskim uspesima Srbije i situaciji na KiM
Priština ozbiljno ugrozila mir i regionalnu stabilnost
Predsednica Vlade Brnabić na Globalnom Kovid-19 samitu u organizaciji Bele kuće
Ministar Selaković u Njujorku sa Boreljom o krizi na severu Kosova i Metohije i evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana
Predsednik Vučić: EU da hitno odgovori da li postoji Briselski sporazum
Sastanak sa posrednicima Evropskog parlamenta u međustranačkom dijalogu
Obeležavanje Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave
Predsednik Vučić prisustvovao primopredaji 26 specijalizovanih vozila za prevoz vakcina i medicinskog osoblja
Punopravno članstvo u EU ključni spoljnopolitički prioritet Srbije
Selaković razgovarao sa novim šefom Delegacije EU u Srbiji
Pohvaljeni napori Srbije u sprovođenju reformi i integraciji u EU
Predsednik Vučić na Bledskom strateškom forumu
Obeležavanje Dana sećanja na sve stradale i prognane Srbe u oružanoj akciji „Oluja“
Predsednik Vučić: Odlučili smo - naš cilj je EU, ali je Kina važan partner
Srbija ostvarila veliki uspeh u oblasti digitalizacije
IPA fondovi od značaja za ubrzanje reformi u Srbiji
Srbija snažno podržava Berlinski proces
Nastavak evropskih integracija uz saradnju zemalja regiona
Predsednik Vučić učestvovao na konferenciji „Mini Šengen“
Otvoren klaster jedan i ispunjeni uslovi za nova otvaranja
Sastanak sa Komesarkom Evropske unije za unutrašnje poslove i migracije
Obraćanje predsednika Republike Srbije na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija
Selaković: Srbija pridaje veliki značaj „Berlinskom procesu“ i regionalnoj saradnji
Dijalog i kompromis su jedini put za postizanje održivog dogovora Beograda i Prištine
Glasajte za Dr. Gordanu Vunjak-Novaković, univerzitetskog profesora na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku
TITULA EVROPSKE PRESTONICE KULTURE PREDATA NOVOM SADU
Ministar Selaković predstavio novu uslugu „e-Konzulat“
Predsednica Vlade Ana Brnabić na radnoj večeri sa liderima ZB
Vučić: Evropu smatramo našom kućom
Selaković čestitao Dan Evrope Žozepu Borelu
Srbija spremno ušla u proces vakcinacije
Sastanak sa direktorom Sekretarijata Energetske zajednice Evropske unije
Sastanak sa visokim predstavnikom EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku
Potpisivanje Finansijskog sporazuma za drugi deo Akcionog IPA programa za 2020. godinu
Predsednik Vučić se sastao putem video linka sa predstavnicima delegacije MMF
Sastanak sa regionalnim direktorom Svetske zdravstvene organizacije za Evropu
SZO ocenila impresivnim proces imunizacije u Srbiji
Selaković: Priština istrajava u kampanji mržnje prema srpskom narodu
Selaković: Politički ekstremizam Albanaca na KiM sve jači
Sastanak predsednika Vučića sa Šefom delegacije Evropske unije u Srbiji
Sastanak sa šefom Delegacije Evropske unije
Obeležavanje Dana sećanja na stradale u NATO agresiji
Digitalna pismenost i digitalna povezanost za sve građane
Obeležavanje Dana sećanja na 17. mart 2004. godine - Pogrom na Kosovu i Metohiji
Sastanak sa šefom Delegacije Evropske unije
Selaković: Borba protiv svih oblika kriminala prioritet Vlade Srbije
Vučić: Politikom kompromisa doći do rešenja
Srbija očekuje jasnije smernice u novoj metodologiji evrointegracija
Selaković: Reforme ostaju u fokusu Vlade Srbije
SAOPŠTENJE MINISTRA SPOLJNIH POSLOVA REPUBLIKE SRBIJE NIKOLE SELAKOVIĆA
Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije izabran za Patrijarha srpskog
DAN DRZAVNOSTI REPUBLIKE SRBIJE
Vučić: Srbija spremna za dijalog o KiM, ali neće biti ponižavana
Sastanak sa šefom Delegacije Evropske unije u Srbiji
EVROPSKA KOMISIJA: PRIVREDNI RAST REPUBLIKE SRBIJE U TREĆEM KVARTALU 2020. GODINE
Selaković i Gujon čestitali Savindan
Selaković za Politiku: Godina podmlađivanja srpske diplomatije
Reforme u oblasti vladavine prava u fokusu Vlade Srbije
Vučić: Srbija po rastu prva u Evropi
Svaki Srbin u dijaspori potencijalni lobista
Selaković: Ove godine novi ambasadori, ali ciljevi isti
Vučić: Srbija ostaje na kursu pobedničke politike stabilnosti
Predsednica Vlade Srbije prva evropska premijerka koja je primila antikovid vakcinu
SAOPŠTENJE MINISTARSTVA SPOLJNIH POSLOVA REPUBLIKE SRBIJE
Dačić i Mekalister: Nastavak razgovora o dijalogu posle praznika
Srbija nastavlja da radi na implementaciji sveobuhvatnih reformi
Brnabić i Borelј: Politički i ekonomski aspekti pregovora
SASTANAK SAVETA ZA STABILIZACIJU I PRIDRUŽIVANJE EU-SRBIJA, 17. DECEMBAR 2020. U FORMI VIDEO-KONFERENCIJE
Selaković: Punopravno članstvo u EU ostaje prioritet nove Vlade
Joksimović i Rot o pregovorima Srbije i novoj metodologiji
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА
Sastanak sa ambasadorima zemalјa članica EU akreditovanih u Srbiji i šefom Delegacije EU
Vodič kroz mere podrške razvoju inovativne privrede
POSETA PREDSEDNIKA REPUBLIKE SRBIJE A. VUČIĆA BRISELU, 6 -7. SEPTEMBAR 2020. GODINE
Beograd u bojama Evrope
Digitalni sadržaji ustanova kulture na stranim jezicima – 2020
Дигитална солидарност - Дигитални садржаји у области културе
KORONA VIRUS – MERE ZA SUZBIJANJE ŠIRENJA EPIDEMIJE
KORONA VIRUS: PREPORUKA DRŽAVLJANIMA SRBIJE U INOSTRANSTVU
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić na Međunarodnoj donatorskoj konferenciji „Zajedno za Albaniju“, u Briselu, 17. februara o.g.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić na neformalnoj radnoj večeri lidera Zapadnog Balkana sa zvaničnicima EU, u Briselu, 16. februara o.g.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Maja Gojković na samitu predsednika parlamenata Zapadnog Balkana i Evropskog parlamenta u Briselu, 28. januara o.g.
MOGERINI POZVALA LIDERE ZAPADNOG BALKANA NA OPROŠTAJNU VEČERU, BRISEL, 29.10.2019.
ŠESTI SASTANAK POSEBNE GRUPE ZA REFORMU JAVNE UPRAVE, BRISEL, 14. OKTOBAR 2019.
ODRŽAN TRADICIONALNI PRIJEM AP VOJVODINE, BRISEL, 7. OKTOBAR 2019.
SAVET STRANIH INVESTITORA REALIZOVAO POSETU INSTITUCIJAMA EVROPSKE UNIJE U BRISELU, 3. OKTOBAR 2019.
POSETA MINISTRA ŠARČEVIĆA, BRISEL, 23-24. SEPTEMBAR 2019.
DESETI SASTANAK MEĐUVLADINE KONFERENCIJE EU-SRBIJA, BRISEL, 27. JUN 2019.
MINISTARSKA KONFERENCIJA ORGANIZACIJE ZA CRNOMORSKU EKONOMSKU SARADNJU (BSEC) I EVROPSKE UNIJE, BRISEL, 18. JUN 2019.
EKONOMSKI I FINANSIJSKI DIJALOG IZMEĐU EU I ZAPADNOG BALKANA I TURSKE, BRISEL, 17. MAJ 2019.
POSETA MINISTRA FINANSIJA SINIŠE MALOG BRISELU, 16-17. MAJ 2019.
MURAL EU-ZAPADNI BALKAN PREDSTAVLJEN U BRISELU, 4. APRIL 2019.
Kandidatura Republike Srbije za reizbor u Izvršni savet Uneska
DESETI SASTANAK PARLAMENTARNOG ODBORA ZA STABILIZACIJU I PRIDRUŽIVANjE EU-SRBIJA
Predstavljanje dokumentarnog filma "Dugo putovanje u rat"
OSMI SASTANAK ZAJEDNIČKOG KONSULTATIVNOG ODBORA EU-SRBIJA, BRISEL, 27. FEBRUAR 2019. GODINE
PRIJEM POVODOM DANA DRŽAVNOSTI REPUBLIKE SRBIJE, 20. FEBRUAR 2019, BRISEL
POTPISAN FINANSIJSKI SPORAZUM ZA DEO INSTRUMENTA PRETPRISTUPNE POMOĆI ZA 2017. GODINU U IZNOSU OD PREKO 97 MILIONA EVRA
NEFORMALNI BRIFING O STATUSU PREGOVARAČKOG POGLAVLJA 31 (Spoljna, bezbednosna i odbrambena politika)
Obeležavanja Dana Vojvodine u Briselu Prijem „Vojvodina Great for Business, Great for Life“
Ministar Nenad Popović u poseti Briselu, 1. oktobar 2018.
MINISTAR STEFANOVIĆ NA SASTANKU SA EVROPSKIM KOMESARIMA I MINISTRIMA UNUTRAŠNJIH POSLOVA ZAPADNOG BALKANA, BRISEL 19. JUN 2018.
SPORAZUM O SARADNJI U OKVIRU KOPERNIK PROGRAMA
Sastanak ekonomskog i finansijskog Saveta EU - ECOFIN
SRPSKO VINO U PREDSTAVNIŠTVU NEMAČKE POKRAJINE BADEN-VIRTEMBERG, BRISEL, 6. MART 2018. GODINE
MINISTAR ZASTITE ZIVOTNE SREDINE GORAN TRIVAN U POSETI BRISELU, 20. DECEMBRA 2017
SASTANAK PREDSEDNICE VLADE ANE BRNABIĆ SA VISOKOM PREDSTAVNICOM EU FEDERIKOM MOGERINI
SEDMI SASTANAK MEĐUVLADINE KONFERENCIJE SRBIJA - EU
PRVI SASTANAK SAVETA MINISTARA TRANSPORTNE ZAJEDNICE
MINISTAR ZA RAD, ZAPOŠLJAVANJE, BORAČKA I SOCIJALNA PITANJA ZORAN ĐORĐEVIC U POSETI BRISELU
Četvrti sastanak Saveta za stabilizaciju i pridruživanje
Izložba „Ivo Andrić, pisac i/ili diplomata“
POKRAJINA VOJVODINA PREDSTAVILA SVOJE VREDNOSTI NA EVROPSKOJ NEDELJI REGIJA I GRADOVA
SASTANAK PREDSEDNICE VLADE REPUBLIKE SRBIJE ANE BRNABIĆ SA PREDSEDNIKOM EVROPSKOG PARLAMENTA ANTONIOM TAJANIJEM
UČEŠĆE PREDSEDNICE VLADE ANE BRNABIĆ NA SEDNICI KOMITETA ZA SPOLJNE POSLOVE EVROPSKOG PARLAMENTA (AFET), 10. OKTOBAR 2017.
POTPISIVANJE UGOVORA O OSNIVANJU TRANSPORTNE ZAJEDNICE NA JEZICIMA SVIH STRANA POTPISNICA, BRISEL 9. OKTOBAR 2017.
PRIJEM POVODOM POSETE PREDSTAVNIKA SAVETA STRANIH INVESTITORA
NEFORMALNI BRIFING O NAPRETKU U OBLASTI VLADAVINE PRAVA
POTPISAN FINANSIJSKI SPORAZUM ZA REFORMU SEKTORA OBRAZOVANJA VREDAN 27,5 MILIONA EVRA
SASTANAK MINISTRA JADRANKE JOKSIMOVIĆ SA DEJVIDOM MEKALISTEROM
SASTANAK PREDSEDNIKA ALEKSANDRA VUČIĆA SA VISOKOM PREDSTAVNICOM EU FEDERIKOM MOGERINI
PREDSEDNICA VLADE ANA BRNABIĆ I MINISTARKA ZA EVROPSKE INTEGRACIJE JADRANKA JOKSIMOVIĆ U DVODNEVNOJ POSETI BRISELU, 11. OKTOBAR 2017.
MINISTAR ZA INOVACIJE I TEHNOLOŠKI RAZVOJ NENAD POPOVIĆ U POSETI BRISELU, 25. SEPTEMBRA 2017. GODINE
Sastanak poslanika Narodne skupštine Republike Srbije sa poslanicima Evropskog parlamenta – članovima neformalne grupe „Prijatelji Srbije“
Šesti sastanak Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije i Srbije u Strazburu
POSETA PREDSEDNIKA REPUBLIKE SRBIJE ALEKSANDRA VUČIĆA BRISELU 31. AVGUSTA 2017.
SASTANAK PREDSEDNIKA REPUBLIKE SRBIJE ALEKSANDRA VUČIĆA SA PREDSEDNIKOM EVROPSKOG SAVETA DONALDOM TUSKOM
SASTANAK PREDSEDNIKA REPUBLIKE SRBIJE ALEKSANDRA VUČIĆA SA PREDSEDNIKOM EVROPSKE KOMISIJE ŽANOM KLODOM JUNKEROM
NEFORMALNI SASTANAK NA NAJVIŠEM NOVOU IZMEĐU BEOGRADA I PRIŠTINE
SUSRET AMBASADORA ANE HRUSTANOVIĆ SA MINISTROM SPOLJNIH POSLOVA MALTE KARMELOM ABELOM
"Srbija: Vodeća ekonomska snaga za Zapadni Balkan: kako se integrisati na unutrašnje tržište?"
ŠESTI SASTANAK MEĐUVLADINE KONFERENCIJE O PRISTUPANJU SRBIJE EVROPSKOJ UNIJI
Ministar Joksimović i komesar Han potpisali finansijski sporazum vredan 96,2 miliona evra
Ministar Joksimović na 6. Konferenciji Evropske narodne partije o Zapadnom Balkanu
SUSRET AMBASADORA ANE HRUSTANOVIĆ SA KOMESAROM ZA TRANSPORT I MOBILNOST VIOLETOM BULC
U organizaciji Evropskog komiteta regiona (CoR) u Briselu je 1. juna 2017. godine održan treći po redu Dan proširenja
Drugi sastanak Zajedničkog konsultativnog komiteta (JCC) R. Srbije i CoR održan je 31. maja o.g.
Stabilnost regiona primarni cilj Srbije
Sastanak ekonomskog i finansijskog Saveta EU - ECOFIN
SASTANAK MINISTRA IVICE DAČIĆA SA EVROPSKIM KOMESAROM JOHANESOM HANOM
Javni međunarodni otvoreni dvostepeni konkurs za izradu idejnog rešenja za spomen-obeležje Zoranu Đinđiću na Studentskom trgu u Beogradu
Studentski dani na koledžu u Brižu – donacija Ambasade i Misije
PETI SASTANAK MEĐUVLADINE KONFERENCIJE O PRISTUPANJU SRBIJE EU
Ministar za rad, zapošlјavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin u posesti Briselu, 2. i 3. februara 2017.
Predsedavanje Srbije CEFTA u 2017. godini
SEKRETARIJAT CEFTA – KONKURS ZA RADNO MESTO DIREKTOR SEKRETARIJATA CEFTA, BRISEL, KRALJEVINA BELGIJA
ANTARES projekat Instituta BioSens osvojio prvo mesto u najjačoj evropskoj konkurenciji, čime za srpsku nauku obezbedjena investicija od 28 miliona evra
Četvrti sastanak Konferencije za pridruživanje, Brisel, 13. decembra 2016. godine
Treći sastanak Saveta za stabilizaciju i pridruživanje, Brisel, 13. decembar 2016. godine
Poseta ministra poljoprivrede Nedimovića Briselu
Izložba „Dunav - umetnik, putnik, svedok“
10/11/2016 Predaja akreditivnih pisama ambasadora Ane Hrustanović
OGLAS ZA PRUŽANjE USLUGA U CILjU OTUDjENjA NEPOKRETNOSTI – OTUDjENjA DIPLOMATSKE NEPOKRETNE IMOVINE U NjUJORKU (SJEDINjENE AMERIČKE DRŽAVE), TOKIJU (JAPAN), BONU (NEMAČKA) I BERNU (ŠVAJCARSKA)
Ministar Brnabić u Evropskom parlamentu u Strazburu predstavila rešenja za pitanja manjina u Srbiji
Brifing o dijalogu Beograda i Prištine u Misiji RS pri EU
Poseta ministra Vulina Briselu 17-18. oktobra
Prijem za delegaciju grada Novog Sada- Evropsku prestonicu kulture 2021
Prijem u Misiji Republike Srbije pri EU „Experience Vojvodina“, 12.10.2016. godine
Uspešna promocija AP Vojvodine u Briselu tokom trajanja Evropske nedelje gradova i regija 2016
Grad Novi Sad Evropska prestonica kulture za 2021. godinu
Učešće ministra Vulina na Konferenciji o Avganistanu
Novi ambasador Srbije pri EU predala kopiju akreditivnih pisama
Prijem povodom posete predstavnika Saveta stranih investitora
Sajam srpske hrane u Briselu
Oproštajni sastanak ambasadora Lopandića sa evropskim komesarom Hanom
Sastanak predsednika Vlade Aleksandra Vučića sa VP EU Federikom Mogerini
TREĆA MEĐUVLADINA KONFERENCIJA O PRISTUPANjU SRBIJE EU – OTVARANjE POGLAVLjA 23 i 24
Radni sastanak šefa Misije RS pri EU Duška Lopandića i direktora predstavništva Bavarske pri EU Barbare Šreter
Prijem u Misiji povodom stručne posete mladih iz Srbije i Slovenije Briselu, 20–22. jun 2016.
Konferencija “Bolja budućnost za mlade na zapadnom Balkanu” u Evropskom parlamentu
Inicijativa “Integracija Roma 2020”
Sastanak ministara spoljnih poslova "Berlinskog procesa" - pripreme za pariski samit
Radni sastanak šefa Misije RS pri EU ambasadora Duška Lopandića i direktora predstavništva pokrajine Hesen (SR Nemačka) u Briselu, Fridriha Fon Hojzingera
Sastanak ekonomskog i finansijskog Saveta EU - ECOFIN
Sastanak predsednika Vlade Aleksandra Vučića sa komesarom Johanesom Hanom
Konferencija EPP posvećena zapadnom Balkanu, Brisel, 4. Maj 2016. godine
Radni sastanak šefa Misije RS pri EU ambasadora Duška Lopandića i direktora predstavništva Severne Rajne Vestafilije pri EU Rajnera Štefensa (Rainer Steffens)
Treći sastanak Odbora za stabilizaciju i pridruživanje
Susret ambasadora Duška Lopandića sa sa predsednikom Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta (EESK) Jorgosom Dasisom
Podobor za poljoprivredu i ribarstvo
Pododbor za transport, energetiku, zaštitu životne sredine, klimatske promene i regionalni razvoj
Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk boravio u poseti Beogradu
Sastanak povodom studijske posete delegacije Nacionalnog univerziteta odbrane Srbije u Briselu, 29. februara 2016. godine
Konferencija u Evropskom parlamentu “Izbeglička kriza u EU – Glas Balkana“
Radni doručak ministara zemalja zapadnobalkanske migrantske rute
Otvorena Knjiga žalosti povodom pogibije službenika Ambasade R. Srbije u Libiji
Predsednik Nikolić učestvovao na radnoj večeri na temu migrantske krize
Prijem povodom državnog praznika – Sretenje, 15. februar 2016
Učešće PPV i MSP Ivice Dačića na neformalnom sastanku ministara spoljnih poslova EU u Amsterdamu
Ministar Joksimović u Evropskom parlamentu u Strazburu
Drugi sastanak Zajedničkog konsultativnog odbora civilnog društva (JCC) između EU i Srbije
EU-Srbija Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju: Pododbor za trgovinu, industriju, carine i poreze
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između EU i Srbije: sastanak Pododbora za pravdu, slobodu, bezbednost
Neformalna prezentacija Akcionog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina
Dejvid Mekalister o izveštaju o napretku Srbije u 2015. godini
Nova runda dijaloga Beograda i Prištine
Poseta komesara Stilianidesa Srbiji
Prijem u Misiji RS pri EU povodom novogodišnjih praznika
Predsednik Nikolić na sastanku sa predsednikom Evropskog saveta i predsednikom Makedonije
Otvorena prva pregovaračka poglavlja
Gostovanje ambasadora Lopandića u emisijama “Ici l'Europe“ i “Talking Europe”
Prvi sastanak Zajedničkog konsultativnig komiteta (JCC) R. Srbije i Komiteta regiona (CoR) EU
Poseta komesara Hana Beogradu
Poseta Donalda Tuska Beogradu
PANEL DISKUSIJA „POVEZIVANJE ZAPADNOG BALKANA – ŠTA DALJE“
Poseta poslanika Evropskog parlamenta
Konferencija „Evropa u krizi: poziv na novi dijalog 1975–2015: 40 godina Helsinškog završnog akta“
Sastanak ministra Vulina sa predstavnicima Evropske komisije
Debata o migracijama na Zapadnom Balkanu u Evropskom parlamentu
Srbija i Evropska unija danas potpisale Sporazum o učešću Srbije u EU Programu za konkurentnost preduzeća i malih i srednjih preduzeća – COSME
Konkurs za izbor direktora Sekretarijata CEFTA, Brisel, Belgija
Sastanak lidera o zapadnobalkanskoj migratornoj ruti
OTVARANjE POSEBNOG NAMENSKOG RAČUNA ZA PRIKUPLjANjE DONACIJA I UTVRĐIVANjE NAČINA KORIŠĆENjA SREDSTAVA DONACIJA ZA MIGRANTE
AKCIJA PRIKUPLJANJA HUMANITARNE POMOĆI ZA PRIHVAT IZBEGLICA U REPUBLICI SRBIJI
Dačić i Stefanović na konferenciji posvećenoj istočnomediteranskoj i zapadnobalkanskoj ruti
Panel diskusija „Beograd-Priština-Brisel: Stabilizacija kroz dijalog“
Prijem povodom posete predstavnika Saveta stranih investitora
Poseta komesara Hana Srbiji
Poseta Odbora za spoljne poslove i pododbora za ljudska i manjinska prava EP Beogradu
Poseta ministra Vulina Briselu
Sastanak poslanika EP Knuta Flekenštajna sa premijerom Vučićem i MSP Dačićem
Sastanak ministra Joksimović i neformalne grupe “Prijatelji Srbije” u EP
Ministar Dačić na neformalnom sastanku ministara inostranih poslova Evropske unije u Luksemburgu
Samit u Beču
Nova runda dijaloga između Beograda i Prištine održana u Briselu: potpisana četiri sporazuma
Sastanak stalnog izvestioca za Srbiju Dejvida Mekalistera sa predsednikom Vlade Aleksandrom Vučićem i prvim potpredsednikom Vlade i ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem
Prijem povodom svečanog otvaranja Sekretarijata Dunavske strateške tačke u sedištu nemačke pokrajine Baden Virtenberg u Briselu, 15. jul 2015. godine
Poseta predsednika Evropskog parlamenta Martina Šulca Srbiji
Predavanje ambasadora Lopandića postdiplomcima Pravnog fakulteta
Komesar Navračić boravio u poseti Srbiji
Evropska komisija podržava evropsku perspektivu Srbije
Izložba fotografija “Boje Srbije“
“Prijatelji Srbije” u Evropskom parlamentu
Nova runda dijaloga Beograda i Prištine
Poseta ministarke Jadranke Joksimović Briselu
Obeležavanje Medjunarodnog dana Dunava u Misiji Republike Srbije pri EU u Briselu, 26 jun 2015
Srbija na putu ka članstvu u EU
Dijalog Beograda i Prištine
Susret Kori Udovicki sa izvestiocem za Srbiju Dejvidom Mekalisterom
Poseta Kori Udovički Briselu
Sastanak Ministarskog saveta Jadransko-jonske inicijative i sastanak ministara država u okviru Strategije EU za Dunavski region, Brisel, 13. maj 2015. godine
Sastanak „Prijatelji Srbije“
Sastanak ekonomskog i finansijskog Saveta EU - ECOFIN
Poseta komesara Johanesa Hana Srbiji 07. maja 2015. godine
Ustanovljen Dan srpske diplomatije
Konferencija „Regional Cooperation Day” u sedištu nemačke pokrajine Baden Wirtemberg u Briselu, 6. maj 2015. godine
Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić posetio Brisel
Održan drugi sastanak Pododbora za unutrašnje tržište i konkurenciju
Poseta ministra poljoprivrede i zaštite životne sredine Bogosavljević Bosković Briselu
Poseta premijera Aleksandra Vučića Briselu 21. aprila 2015. godine
Konferencija “Jačanje povezivanja Zapadnog Balkana” Brisel, 21. april 2015. godine
Poseta ministra pravde Nikole Selakovića Briselu 16. aprila 2015. godine
“Young Professionals in Foreign Policy” u Misiji R.Srbije pri EU, 31. mart 2015. godine
U Briselu održan bilateralni skrining za poglavlje 33 „Finansijske i budžetske odredbe“, 24. mart 2015. godine
Prijem povodom kraja skrininga
Poseta potpredsednika Vlade i ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu Kori Udovički Briselu
U Briselu održan bilateralni skrining za poglavlje 17, „Ekonomska i monetarna politika“, 12. mart 2015. godine
U Briselu održan bilateralni skrining za poglavlje 16, „Oporezivanje“, 5 - 6. marta 2015. godine
U Briselu održan bilateralni skrining za pregovaračka poglavlja 14 (Transportna politika) i 21 (Transevropske mreže) 24 -26. februar 2015. godine
Nacionalna nedelja na Evropskom koledžu u Brižu
U Briselu održana nova runda dijaloga Beograda i Prištine
U Briselu održan bilateralni skrining za poglavlje 6. „Pravo privrednih društava“, 5. februar 2015. godine
Konferencija “Na putu za Evropu – Srbija i Zapadni Balkan”, Brisel, 4. februar 2015. godine
Ksenija Milenković novi v.d. direktora Kancelarije za evropske integracije
Brifing u Misiji Republike Srbije pri EU
U Briselu održan bilateralni skrining za poglavlje 22, „Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata“, 28 -29. januar 2015. godine
Sastanak premijera Aleksandra Vučića sa prvim potpredsednikom Evropske komisije Fransom Timermansom
U Briselu održan eksplanatorni skrining za poglavlje 9, „Finansijske usluge“, 21- 22. januara 2015. godine
Obeležavanje početka Nove godine u Misiji Republike Srbije pri EU, Brisel, 13 . januar 2015. godine
U Briselu održan eksplanatorni skrining za poglavlja 14 – Тransportna politika i 21 „Trans-evopske mreže“, 16-18. decembra 2014. godine
Drugi sastanak Saveta za stabilizaciju i pridruživanje Srbije i EU
U Briselu održan eksplanatorni skrining za poglavlje 6 - „Pravo privrednih društava“, 11. decembra 2014. godine
U Briselu održan eksplanatorni skrining za poglavlje 17, „Ekonomska i monetarna politika“, 2 - 3. decembra 2014. godine
U Briselu održan bilateralni skrining za poglavlje 25, „Nauka i istraživanje“, 1. decembra 2014. godine
U Luksemburgu održan bilateralni skrining za poglavlje 18, „Statistika“, 25 – 26. novembra 2014. godine
Učešće PPV i MSP Dačića na sednici Komiteta za spoljne poslove EP
Konferencija “Odnosi EU – Srbija: aktuelni trenutak”
Poseta komesara Hana Srbiji
U Briselu 17. – 21. novembra 2014. godine održan bilateralni skrining za poglavlje 27, „Životna sredina“
Sastanak PPV i MSP Dačića sa VP EU Mogerini
PPV i MSP Dačić se sastao sa komesarom Hanom u Briselu
Konferencija povodom početka primene Strategije EU za Jadransko-jonski region, Brisel, 18. novembar 2014. godine
U Briselu 14. novembra 2014. godine održan bilateralni skrining za poglavlje 13, „ Ribarstvo"
U Briselu 12. – 13. novembar 2014. godine održan bilateralni skrining za poglavlje 7, „Pravo Intelektualne svojine“
Učešće ministarke Kori Udovički na ministarskoj konferenciji u Briselu
U Briselu održan bilateralni skrining za poglavlje 8, „Politika konkurencije“, 4-5. novembar 2014. godine
Bilateralni skrining za poglavlje 12, „ Bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika"
Sastanak PPV i MSP Ivice Dačića sa VP EU Ketrin Ešton
U Briselu održan eksplanatorni skrining za Poglavlje 16, „Oporezivanje“ 14 - 15. oktobra 2014. godine
Bilateralni skrining za Poglavlje 31 - ,,Spoljna, bezbednosna i odbrambena politika”
Brifing Centra za evropsku politiku sa prvim potpredsednikom Vlade i ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem, 10. oktobra 2014. godine u Briselu
Bilateralni skrining za poglavlje 30 - ,,Ekonomski odnosi sa inostranstvom”
Premijeru Vučiću uručen Godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije za 2014. godinu
U Briselu održan eksplanatorni skrining za poglavlje 25, „Nauka i istraživanje“ 6. oktobra 2014. godine
Prijem povodom posete predstavnika Saveta stranih investitora
U Briselu održan eksplanatorni skrining za poglavlje 22, „Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata“. 1- 2. oktobar 2014. godine
U Briselu održan eksplanatorni skrining za poglavlje 13, „ Ribarstvo“, 30. septembra 2014. godine
U Briselu održan eksplanatorni skrining za poglavlje 7, „Pravo intelektualne svojine“, 24 – 25. septembra 2014. godine
Eksplanatorni skrining za Poglavlje 27 – Zaštita životne sredine
Bilateralni skrining za poglavlje 1 – „Sloboda kretanja roba“
Poseta delegacije Komiteta za proširenje Saveta EU Srbiji
Intervju ambasadora Duška Lopandića za poslovni žurnal "Sinergija" pod nazivom "Poduhvat generacije"
Članak ambasadora Duška Lopandića magazine „The Parliament“ (21.07.2014.) pod nazivom „EU membership remains „top priority“ for Serbian government“
Donatorska konferencija za saniranje posledica poplava u Srbiji i BiH
Predata prva verzija aplikacije za sredstva Fonda solidarnosti EU
Eksplanatorni skrining za Poglavlje 31 - spoljna, bezbednosna i odbrambena politika, čime je otvoren proces analitičkog pregleda zakonodavstva u ovoj oblasti, održan je 15. jula 2014. u Briselu.
Bilateralni skrining za poglavlje 10 – „Informaciono društvo i mediji“
Održan eksplanatorni skrining za poglavlje 30 – „Ekonomski odnosi sa inostranstvom“
U Briselu održan bilateralni skrining za poglavlje 20, „Preduzetništvo i industrijska politika“
Srbija potpisala sporazum o pristupanju programu Horizont 2020
Poseta predsednika Evropske komisije Barosa Srbiji
U Briselu održan bilateralni skrining za poglavlje 19, „Socijalna politika i zapošljavanje“, 24–26. jun 2014. godine
Uspešna saradnja EU i Srbije u mirovnim misijama
Protokol o adaptaciji SSP zbog ulaska Hrvatske u EU, 25. jun 2014. godine
Obeležavanje Medjunarodnog dana Dunava u Misiji Republike Srbije pri EU u Briselu, 23. jun 2014. godine
Informacija o usvajanju Strategije EU za Jadransko-jonski region, 18. jun 2014. godine
Predstavnica Uprave carina Srbije ponovo predsedava Potkomitetom
Srbija postala deo programa “Kreativna Evropa”
Sastanak u okviru Bilateralnog skrininga za pregovaračka poglavlja 15 – Energetika i 21 – Transevropski koridori, Brisel, 11. i 12. jun 2014. godine
Susret ambasadora Duška Lopandića sa Mihaelom Hinterdoblerom, šefom predstavništva nemačke pokrajine Bavarska u Briselu, 4. jun 2014. godine
Sastanak bilateralnog skrininga Pregovaračkog poglavlja 29 - Carinska unija održan je u Briselu 3. i 4. juna 2014. godine.
Održan sastanak Pododbora Pravda, sloboda i bezbednost
Sastanak Radne grupe za Zapadni Balkan Komiteta regiona, 28. maj 2014. godine
Donаcijа zа poplаve putem SMS u Belgiji
Informacije o poplavama
Pomoć Brisela za brzu pripremu aplikacije za sredstva EU
Otvoren namenski račun za Belgiju i Luksemburg za humanitarnu pomoć nastradalima u poplavama u Srbiji
Vlada Republike Srbije proglasila trodnevnu žalost povodom žrtava poplava
Sаopštenje Ministаrstvа Zdrаvljа Republike Srbije povodom vаnredne situаcije izаzvаne poplavama i donаcijа neophodne pomoći u lekovimа i medicinskim sredstvimа
Poplave u Srbiji, robna pomoć iz Belgije i Luksemburga
Otvoren PayPal račun za žrtve poplave
Osoba za kontakt u Misiji Republike Srbije za koordinaciju aktivnosti povodom aktuelne vanredne situacije
Vlada otvorila račune za pomoć postradalima u poplavama
Sastanak Ministarskog saveta Jadransko-jonske inicijative, Brisel, 13. maj 2014. godine
Ekspoze premijera Aleksandra Vučića, iznet pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srbije 27. aprila 2014.godine
U Narodnoj skupštini održana konferencija “Deset godina u EU: Litvanska postignuća u procesu EU integracija”
Poseta Štefana Filea Beogradu
Sastanak ministara finansija EU i ministara finansija i guvernera centralnih banaka zemalja kandidata
Poseta Visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton Beogradu
Susret ambasadora Duška Lopandića sa predsednikom Komiteta regiona Ramonom Luisom Valcarelom, 15. april 2014. godine
Sastanak ambasadora D.Lopandića sa Generalnim sekretarom Svetske carinske organizacije K.Mikurijom
Nacionalna nedelja na Evropskom koledžu u Brižu
Susret Ambasadora R.Srbije pri EU Duška Lopandića sa Evropskim komesarom za finansijsko programiranje i budžet Janušem Levandovskim
Održan bilateralni skrining za poglavlje 3 - “Poslovno nastanjivanje i sloboda pružanja usluga"
Prijem povodom Dana državnosti Republike Srbije
Nova runda dijaloga
Eksplanatorni skrining za poglavlje 12 (bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna pitanja)
U Briselu održan eksplanatorni skrining za poglavlje 3 - “Poslovno nastanjivanje i sloboda pružanja usluga"
Parlamentarni izbori za narodne poslanike RS - prijavljivanje birača u inostranstvu
Prvo predsedavanje Srbije u Svetskoj carinskoj organizaciji, 29. januar 2014. godine.
Nova runda dijaloga
U Briselu održan eksplanatorni skrining za poglavlje 2 “- “Sloboda kretanja radnika“
U Briselu je održan skrining za poglavlje 35, 22. januar 2014. godine
Održan prijem povodom početka pristupnih pregovora, 21. januar 2014. godine
Republika Srbija otpočela zvanične pregovore o članstvu sa EU Održavanje prve međunarodne konferencije Srbija – EU Brisel, 21.01.2014.
Odluka Saveta o održavanju prve međuvladine konferencije
Potpisan sporazum o bezbednosnoj saradnji sa EU
U Briselu održan skrining za poglavlje 24 - rad organa unutrašnjih poslova i pitanja ljudskih prava
U Briselu održan skrining za poglavlje 23 - pravosuđe, borba protiv korupcije i osnovna prava
Predavanje ambasadora R.Srbije pri EU, Duška Lopandića na Univerzitetu u Gentu
Tanja Miščević, šef pregovaračkog tima sa EU u poseti Briselu
Susret Ambasadora R.Srbije pri EU Duška Lopandića sa komesarom za pomorska pitanja i ribarstvo, Marijom Damanaki
Polaganje venaca povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu
U Briselu održana osamnaesta runda dijaloga Beograda i Prištine
Susret Ambasadora R.Srbije pri EU Duška Lopandića sa komesarom za transport EU i potpredsednikom Evropske komisije Simom Kalasom
Susret ambasadora Duška Lopandića i Henrija Malosea, predsednika Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta
Susret ambasadora Duška Lopandića i komesara za međunarodnu saradnju, humanitarnu pomoć i reagovanje na krizne situacije Kristaline Georgieve, 29. oktobar 2013
Ministar Dragan Glamočić boravio u poseti Briselu, 29. oktobar 2013. godine
Održan prvi sastanak Saveta za stabilizaciju i pridruživanje između Srbije i EU
Održan eksplanatorni skrining za poglavlje 32 – Javne finansije (17. oktobar 2013)
Susret ambasadora Duška Lopandića i komesara za životnu sredinu Janeza Potočnika
Susret ambasadora Duška Lopandića i komesara za obrazovanje, kulturu, višejezičnost i omladinu Andrulom Vasiliju
Prva zvanična poseta ministra Branka Ružića i Tanje Miščević Briselu
Petak, 13. septembar 2013. godine
U toku održavanje eksplanatornog skrininga za poglavlje 24 – Pravda, sloboda i bezbednost (2-4. oktobar 2013)
Održan eksplanatorni skrining za poglavlje 23 – Pravosuđe i ljudska prava (23-24. septembar 2013)
Tanja Miščević šef Pregovaračkog tima sa EU 04.09.2013
Arhiva vesti